הרשמה למועדון לקוחות English צור קשר סניפי הרשת תבלינאי החווה תרבות התבלינים אודות החווה  מאמרים מקצועיים

צמחי מרפא
- כוננות מצות – צמחים שיכינו את מערכת העיכול לחג פסח
מערכת העיכול אחראית על קליטת המזון , פירוקו לרכיבי תזונה, ספיגת הרכיבים לזרם הדם ופליטת השאריות שאינן נדרשות לגופינו, כל זאת כדי להפיק מהמזון את התועלת הנדרשת ממנו לגופינו. אורכה של מערכת העיכול תשעה מטרים, והיא כוללת את האיברים: פה, גרון, וושט, קיבה, מעי דק, מעי גס, חלחולת ופי הטבעת. איברים נוספים מחוץ למערכת העיכול הקשורים לה הם: כבד, לבלב וכיס המרה .


- צמחים אביביים לניקוי הגוף
ניקוי הגוף לקראת פסח בעזרת צמחים אביביים


- צמחים ותבלינים לבני הגיל השלישי
בקרב רבים מבני הגיל השלישי יש צורך לשמור על רמות הסוכר בגוף, לחץ דם, כולסטרול, תזונה נכונה עם ערכים גבוהים, הפחתה במלח ועוד. אבי ציטרשפילר, עשבונאי, הרבליסט והבעלים של "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית מציע טיפים טבעיים וצמחים שיסייעו לכם לשמור ולחזקאת בריאות הגוף. הפחיתו את השימוש במלח


- 5 צמחים לאיזון רמת הסוכר בגוף
רמת סוכר גבוהה בדם הינה תופעה נפוצה הנעשית שכיחה יותר ויותר ככל שחולפות השנים. אבי ציטרשפילר, עשבונאי, הרבליסט והבעלים של "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית מסביר ממה נגרמת סוכרת ואילו צמחים יכולים לסייע לאזן את רמת הסוכר בגוף.


- קצח – נעים להכיר
הקצח הוא צמח ותבלין הידוע בסגולותיו הרפואיות, כמו שאמר הרמב"ם: "הזרע השחור יפה לכל מיני המחלות, חוץ מהמוות". אבל מה כל כך בריא בו? למה הוא מועיל? אבי ציטרשפילר, עשבונאי, הרבליסט והבעלים של "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית מסביר לנו על נפלאות הקצח ומכיר לנו אותו קצת יותר.


- 6 צמחים שיסייעו לכם היכנס להריון
זוגות רבים נתקלים בקשיי פוריות ומנסים להבין את המניעים לכך וכיצד לפתור את הבעיה. אבי ציטרשפילר, עשבונאי, הרבליסט והבעלים של "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית מציג סיבות אפשריות לאי פוריות וכיצד צמחי מרפא עשויים להטיב במקרים אלה.


- איך להקטין תופעות הנגאובר (חמרמורת) דרך שימוש בתבלינים וצמחים
האנגר אובר- למה? איך להקטין תופעות דרך שימוש נכון בתבלינים, צמחים וכו'


- צמחי מרפא ותבלינים למיתון ההזדקנות
כבר זמן רב אנו רואים יותר ויותר קשר בין הפחתת קלוריות - להאטת תהליכי הזדקנות ומניעת מחלות קשות.


- צמחי תבלין ומרפא לסיוע בתהליכי הורדת משקל
צמחי מרפא אינם מהווים תחליף לתזונה נכונה ומאוזנת על מנת להוריד משקל תפקידם אם כך יהיה כעוזרים קטנים... גמדים קטנים בלילה.. בעלי יכולת לסייע להצלחת התהליך תוך תרומה נפשית ,ריגשית ופזיולוגית לרתום את היורד במשקל לתהליך ולטעת בו כוחות להתחייב לשינוי ולעמוד בו.


- גרסיניה Garcinia Cambogia- הורדת שומן ושומנים (על צמח הגרסיניה ונפלאותיו)
לשמוט את השומנים והשומן ולבחון שימוש בצמח שעשוי להביא לגופכם איזון מחודש ואנרגיה וזאת על רקע שנת השמיטה והמחשבות שהיא מעודדת ואולי גם על רקע האביב - עונה נהדרת לשינוי ולהקניית הרגלי תזונה מתאימים יותר.


- ניקוי זה כל השינוי
כל הטיפים לניקוי הגוף והתחלת תהליך השינוי


- על הזית Olive Leaves
סיבות ועצות טובות לשמוש בתנובת עץ הזית


- צמחי מרפא ותבלינים לטיפול בדלקות בדרכי השתן
דלקות בדרכי השתן הינן זיהוי שכיח שנוטה לחזור בעיקר בקרב נשים, הדלקת מתפשטת מפתח הנרתיק ו"עולה" דרך השלפוחית לצינורות השופכה ועלולה להגיע עד לכליות.


- טיפול בנשירת שיער
הסבתא צדקה! השימושים של העבר בצמחים ותבלינים לטיפול וסיוע לתופעות שונות הוכיח עצמו גם מדעית.


- צמחי מרפא למערכות העצבים
צמחים בעלי השפעה על מערכת העצבים ניתן לחלק ל3 קבוצות: מעוררים, מחזקים, מרגיעים.


- צמחי מרפא ותבלינים למערכת השלד
מערכת השלד והשרירים המכונה גם מערכת התנועה נשלטת על ידי מערכת העצבים ומורכבת מעצמות ,מפרקים, רצועות, שרירים וגידים אשר יוצרים ביחד את תנועת הגוף. במערכת השלד קיימות 206 סוגי עצמות אשר תפקידן כולל: תמיכה מבנית , הגנה על רקמות הגוף , מאחז ומנוף לשרירים, ייצור תאי דם בעיקר במח העצם של עצמות ארוכות, מאגר מינרלים ובעיקר סידן וזרחן.


- צמחי מרפא לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם)
כתבה זו מיועדת למי שרוצה לשמור על פעילות אופטימלית של בלוטת התריס וכן למצב בו הבלוטה מתפקדת בחוסר ,רגע לפני נטילת תרופות ו או במצב של טיפול תרופתי מתוך רצון לטפל בתסמינים שלא נעלמו עם מתן התרופות (במצב ייתר תפקוד של הבלוטה אשמח לכתוב כתבה משלימה).


- פיגם Rue
פיגם- מגרש השדים הפרטי שלנו מי לא היה רוצה שיעמדו לרשותו כוחות מיוחדים בעיקר בשעות משבר?... הפיגם ע"פ המסורת הוא צמח כזה ושימש סביב אגן הים התיכון את יושביו כצמח לשעת משבר


- צמחי מרפא לטיפול באין אונות
קיימות תערובות צמחים המשמשות לריפוי כמעט של כל מחלה או מכאוב, כולל חוסר באין אונות. ישנם צמחים רבים המכילים חומרים הגורמים לגוף האדם לעוררות מינית ולתשוקה.


- אזוביון-לבנדר Lavender
כמעט בלתי אפשרי לדבר על גינון ים-תיכוני מבלי להזכיר לפחות שני שמות צמחים – רוזמרין ולבנדר. את הרוזמרין כולם מכירים – או כך לפחות נדמה, אך כשמדובר בלבנדר הדברים ברורים הרבה פחות, ולפעמים קשה למצוא את הידיים ואת הרגליים בין המינים הזנים וזני הכלאיים הרבים עד מאד.


- תה לבן, ירוק, שחור ומה שביניהם....
התה הוא המשקה השני הנפוץ בעולם אחרי המים. תה אינו רק שקיק אלא הוא אורח חיים, תרבות, טקס חברתי. התה מקשר בין תרבויות, מקרב אנשים, מספר סיפורים ומקושר לבריאות טובה ובתרבות הסינית אף להצלחה חומרית.


- אזוב מצוי Marjoram
האזוב המצוי הינו צמח תבלין ומרפא מהחשובים ואולי החשוב ביותר באזורינו וברפואה העממית בארץ ובאזור על כן כדאי להרחיב ולהכיר את תכונות נפלאות אלו.


- שום Garlic / סגולות השום- על שום מה ולמה?
שום הינו ירק השייך למשפחת הבצלים, הכוללת גם בצל, כרישה ובצל ירוק. לשום יש מינים רבים ושונים: האחד מהם נקרא רשמית בשם "שום הגינה", והוא הידוע במטבח בתור "שום". מין אחר נקרא רשמית בשם "שום נבוב", והוא הידוע במטבח בתור "בצל". גם כרישה היא מין של שום.


- כורכום- Turmeric
הכורכום נצרך על בסיס יומי על ידי שליש מאוכלוסיות העולם, הוא אחד הצמחים הנחקרים בעולם, שתי התערובות הנפוצות בעולם המכילות כורכום הן חוויאג' למרק התימנית וקארי הודי. עפ"י הרפואה הסינית המסורתית הכורכום הינו צמח חשוב להנעת דם ולטיפול בכבד.


- תלתן אדום Red Clover
זהו צמח בר בן למשפחה המונה שמונים זנים. פריחתו מאופיינת במרבדים אדומים צפופים, לאחר הפריחה הוא נעלם עד החורף הבא. את הפרחים ניתן ללקט, לייבש ולאחסן עד לשימוש.


- עוזרר Hawthorn
עץ העוזרר מפרה בימים אילו (אחרי סוכות) את פירותיו...מהם ניתן להפיק תועלת רבה


- ויטניה משכרת Withania Somniferum
שיח/ צמח בר הגדל בעיקר בקרבת חקלאות ברצועת החוף ובעמק הירדן. ניתן למצוא אותו גם בערים הגדולות כמו חיפה בין גושי אספלט ובטון. ברפואה ההודית, האיורוודה, נחשב לצמח מהמובילים ומכונה גם הג'ינסינג ההודי.


- פשתה שרועה (בקופה מוניורי) Bacopa Monnieri
במסגרת חיפוש אחר צמחים שייתמכו בשגרת החיים הרוחנית שלהם, מצאו ההודים הקדמונים בצמח הבקופה יכולת להגביר את תהליכי החשיבה והמודעות הרוחנית והאירווידה אמצה אותו.


- שן ארי Dandelion
צמח עשבוני הפורח בתחילת החורף, בארצנו שייך למשפחת המורכבים ונוהג להופיע בעיקר בחלקים הצפוניים והקרים של כדור הארץ ובקרקעות לחות. שם הצמח ניתן לו בגלל הדמיון לשיניו של האריה, כך גם שמו האנגלי הנפוץ דנדליין Dandelion זהו בעצם שיבוש של השם הצרפתי – Dent de Lion -> שן ארי.


- לימונית- עשב לימון Lemon Grass
הלימונית היא צמח רב שנתי ממשפחת הדגניים שמקורו באזורים טרופיים ולפיכך זקוק להרבה מים וחום. עליה של הלימונית ארוכים ומחודדים בקצותיהם ומתחתם יש שכבה של עלים פנימיים הנחשבים בטעות לגבעול. לכל חלק בצמח טעם שונה ושימושים אחרים.


- חרוב מצוי- Carob Johns Bread
עץ ירוק עד המגיע לגובה 12 מ'. הפרי תרמיל מעוקל כהה ומתוק וסיבי העשוי להגיע לאורך 30 ס"מ. קיימות עדויות נרחבות להיות החרוב פרי נפוץ למאכל בעיקר אם כי זוהה בעיקר עם מאכל עניים.


- זנגביל- ג'ינג'ר Ginger
לזנגביל מיוחסות תכונות רפואיות רבות. מאמר זה יפרט את התכונות הללו וכן יפרט למי ומתי לא כדאי להשתמש בו.


- זקן תירס- Zea mays -maize
התירס הינו ירק חד שנתי הגדל בכמויות אדירות בתבל והוא במקום השלישי בעולם אחרי החיטה והאורז. שערות התירס הן התפרחת הנקבית של התירס לפני הבשלתו שלה תכונות מרפא מיוחדות גם לשערות הפנימיות בתוך פלח התירס וגם לעלה העוטף של התירס תכונות דומות.


- שיח אברהם Vitex - דו שיח עם האישה
שיח אברהם משמש נושא מחקר מרתק בשנים האחרונות בזכות סגולותיו לנשים משחר ההיסטוריה ועד ימינו, זאת בכל הנוגע לפוריות וגיל המעבר. למעשה, לו היינו מאנישים את הצמח היינו מנכסים לו תכונות פמיניסטיות של ממש. הצמח שכל אישה תרצה לקחת לאי בודד..


- גדילן מצוי Milk Thistle
הגדילן המצוי, צמח הבר שעלה מהאשפתות אל כס המלוכה, מציע מגוון רחב של תועלות ושימושים במטבח וברפואה הטבעית


- צמחי מרפא לילדים
הקיץ כבר כאן, הילדים בחופשה וזאת הזדמנות מצוינת להכיר צמחי מרפא בעלי יעילות מוכחת באיזון מערכות הגוף של הילדים ובטיפול טבעי, בטוח ועדין בכאבי בטן, פצעים, שריטות ותחלואי ילדות נוספים...


- צמחי מרפא ותבלינים לטיפול בבלוטת הערמונית
טיפול טבעי בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית


- צמחים ותבלינים לגיל השלישי
יש גיל שבו פשוט כדאי להתחיל... להתחיל לשמור על רמות הסוכר, לחץ הדם והכולסטרול, להתחיל לשמור על תזונה נכונה עם ערכים גבוהים, להתחיל לשים לב לכמויות הסוכר והמלח שאנחנו משתמשים... צוות חוות דרך התבלינים ריכז עבורכם מספר טיפים שכדאי לדעת וליישם למען עתיד גופנו ובריאותינו!


- עץ הנים (אזדרכת הודית) Azadirachta- Indica
משמש במסורת ההודית דורות רבים כצמח למטרות חקלאיות ורפואיות. השימוש בעלים, שורשים, קליפות העץ וגלעין הפרי. כמו כן מפיקים שמן מהזרעים המשמש לדחיית חרקים ומזיקים בחקלאות וכן לסילוק פשפשים מחיות מחמד.


- צלף קוצני Capparis spinosal
הצלף הינו שיח קוצני ירוק עד המגיע לגובה 1-2 מטרים. הקוצים מעוקלים ואכזריים למי שפוגש אותם. הפרחים גדולים ולבנים ובמרכזם עטרת אבקנים בצבע סגול וורוד. כל חלקי הצלף ידועים בסגולותיהם הרפואיות ומשמשים לטיפול במחלות שונות ברחבי העולם כבר שנים רבות.


- שומר Fennel
השומר גדל בשטחים פתוחים נרחבים, הוא פורח בצהוב ומייצר פירות ירוקים אותם ניתן לקטוף ולאכול - הטעם נפלא והיתרונות רבים. בכתבה זו נדון ביתרונות השימוש בשומר ובחלקיו השונים.


- אולמוס-בוקיצה - ULMUS-FULVA
האולמוס-בוקציה ממשפחת המישיים מכיל מוצילג (חומר רירה) הדומה בתכונותיו ובמרקמו למוצילג הנמצא בזרעי פשתן. לצמח שימושים רפואיים רבים..


- היביסקוס Hibiscus
ההיביסקוס פורח בפרחים מרהיבים בשלל צבעים. לחלק מזני ההיביסקוס עלי גביע אדומים חמוצים שניתן להפיק מהם טעם ותועלת רבים בנוסף יפורטו היתרונות בעלי ההיביסקוס וכן בזרעים ובשורש.


- תה ירוק - Green Tea
כל סוגי התה על גווניו השונים באים מצמח הקמליה (תה) ונבדלים זה מזה בצורת העיבוד. התה הירוק, הנכנס לתהליך ייבוש מיד לאחר קטיפת העלים, הינו בעל סגולות רפואיות רבות.


- מרווה משולשת - Salvia Fruticosa
בארצנו ניתן למצוא סוגי מרווה רבים שלהם תכונות דומות כמו: "המרווה הריחנית" בהרי ירושלים, "המרווה המצרית" בנגב, "המרווה הצמירה" בנגב ובמישור החוף, "מרוות יהודה וירושלים" במרכז וצפון הארץ.. אולם "המרווה המשולשת" הנמצאת בגליל, בכרמל, ובהרי יהודה ושומרון נחשבת למרווה הטובה ביותר לטיפול רפואי ואולי הטובה בעולם!


- פפאיה Papaya
מקור הפפאיה במקסיקו. הפפאיה מכילה חומר פעיל הנמצא במיץ החלבי של פרי הבוסר וגם קצת בעלים הנקרא פפאין. זהו אינזים היודע לפרק חלבון ודומה לפפסין הנימצא בקיבה אף הוא אינזים המסייע בפירוק חלבונים.


- דובדבן Cherry
עץ הדובדבן הינו עץ גדול שעשוי להתנשא עד לגובה של 18 מטר. גדל בעיקר באסיה, אירופה ואמריקה הצפונית. לשני סוגי הדובדבן, חמוץ ומתוק, מספר זנים. את הדובדבנים ניתן לרכוש כשהם טריים בעונה, מומלץ לרכוש אותם כשהם מוצקים, כשהפטוטרת עדיין מחוברת אליהם.


- ציפורן החתול Calendula
מטפס גדול ומעודה הנפוץ ביערות הגשם בפרו ובמדינות נוספות שיש להן יערות גשם. הצמח נצמד ומטפס על גזעי עצים ויכיל לטפס לאורך עשרות מטרים. מאמצי שימור הצמח הביאו להחלטה שמותר לייצא מפרו רק את קליפת הגזע כך הצמח יוכל להשתקם בקלות רבה יותר מטראומת הקטיף.


- לחך Plantago Major
עשב רב שנתי שמאביק ברוח, הגדל במקומות לחים כמו שקעים, תעלות, דשאים וגינות ציבוריות מושקות. עיקר תכונותיו של הלחך מוקנות לו בזכות חומרים הנמצאים בעלים ובזרעים.


- מרוביום Marrubium Vulgare
המרוביום הוא בן שיח רב שנתי היכול להגיע לגובה עד 1 מטר. העלים דמויי ביצה בגוון אפור ירוק, והגבעולים מכוסים בשערות צפופות הנותנות לצמח גוון לבן. הפרחים לבנים קטנים. הצמח מאוד ארומטי ושמו נגזר מהמילה "מרוב" בערבית, שפירושה מיץ מר. ברפואה העממית השתמשו במרוביום לטיפול בפצעים, להצטננות, לדלקות בעיניים ובאף, ולמחלות לב. היום, כשאנו מזהים את החומרים הפעילים במרוביום, ניתן להגדיר אותו כצמח מר, מכייח ומחטא.


- עלי זית Olive Leaves
הזית הוא מעצי הפרי הקדומים ביותר. עדויות לקיומו נמצאו מתקופות הרחוקות עשרות אלפי שנים מתקופתנו. היפוקרטס "אבי הרפואה" המליץ על מיץ פרי טרי של זיתים כמרפא לבעיות נפשיות ועל רטייה ממרתח זיתים כטיפול באולקוס. ואכן חומצות השומן החשובות הנמצאות בשמן הזית הן הקרובות ביותר בהרכבן לחומצות השומן בחלב האם, והשמן עשיר מאוד גם בחומרים המגנים על גופינו מפני מחלות.


- צמחי מרפא לדלקת מפרקים שגרונית
דלקת מפרקים שגרונית זוהי מחלה דלקתית כרונית אוטואימונית ורב מערכתית הפוגעת ב-1% מהאוכלוסייה, בטווח גילאים שבין 25-50 המחלה שכיחה פי 3.2 בנשים מאשר בגברים. גישה אלטרנטיבית הכוללת צמחי מרפא ותזונה נכונה יכולה להיות מענה חלופי ומשלים לשיטת ריפוי מקובלת אחרת.


- גרגרנית יוונית (חילבה) - Trigonella Foenum Graecum
צמח חד שנתי שגובהו 20-60 ס"מ. הצמח מייצר תרמיל ובו 10-20 זרעים. לחילבה שימושים קולינאריים רבים וכן תכונות רפואיות רבות.


- קצח הגינה - (Nigela Sativa / Black Cumin)
הקצח הוא ממשפחת הנוריתיים. ניתן לגדלו בקלות בגינה. בטבע שלנו קיימים מספר זנים: הקצח הריסני, קצח השדה וקצח הציפורן ולכולם מגוון יתרונות בריאותיים.


- נטופית רפואית (Althea Officinalis / Marshmallow Root)
הנטופית היא צמח מרכך קלסי, מזין ומלחלח רקמות פנימיות בעלות רירה במערכת השתן, העיכול והנשימה, מכייח עדין, מטפל בפצעים, משתן ומפנה אבנים (גם מפרק וגם מוציא אותם דרך מערכת השתן)- פעילות זו משויכת יותר לעלים ולפרחים.


- רודיולה (שורש הזהב)- Rhodiola Rosea / Golden Root
הצמח רודיולה שייך למשפחת הצמחים האדפטוגנים, שהם צמחים המשפרים את כושר ההסתגלות והעמידות, את ההרגשה הכללית ואת היכולת של הגוף להתמודד עם מצבים של עומס פיזי ורגשי.


- אלת המסטיק –L Pistacia Lentiscus
שיח ירוק עד, מגיע לגובה אדם, גדל בצמוד לקרקע ויוצר "כרית" צפופה שקשה לחדור אותה בקוטר של 1-3 מטרים.העלים של אלת המסטיק גלדניים (קשים כעור) ובהיפצעם נודף מהם ריח חריף. השימוש ברפואה הינו בכל חלקי הצמח, ובעיקר בשרף שהתקשה.


- גדילן מצוי Milk Thistle/Silybum Marianum
הגדילן המצוי (בערבית נקרא "חורפיש") הינו צמח בר חד שנתי קוצני הפורח בלבן או ורוד ונפוץ בצידי דרכים ואשפתות. לגדילן שימושים רבים במטבח וברפואה. גם העלים וגם הזרעים מזינים מאוד.


- ער אציל Bay / Laurell Tree
ער אציל, או בשמו העממי - דפנה, הוא עץ חורש ים תיכוני שעליו הגדולים והירוקים מכוסים בבליטות רבות המפרישות שמן אתרי ריחני ומקנות לעץ את ריחו המיוחד. העץ עשוי להגיע לגובה 10 מטרים. הפרי המופיע בסוף הקיץ דומה לזית שחור קטן ומכיל שמן אתרי רב. עלי העץ היבשים מכונים בשפה העממית "עלי דפנה" ומשמשים לתיבול מאכלי בשר, דגים, חמוצים וירקות כבושים, מרקים ועוד...


- דקל ננסי - Serenoa Repens, Saw Palmetto
הדקל הננסי הוא צמח ממשפחת הדקליים הגדל בדרום מזרח ארה"ב, בעיקר בפלורידה וג'ורג'יה. החלק בצמח בו משתמשים הוא תמצית לבנה המופקת מפרי הדקל הננסי. האינדיאנים נהגו להשתמש בפירות הדקל הננסי כדי לטפל בבעיות בדרכי השתן בקרב גברים. הדקל הננסי הוא התרופה העיקרית לטיפול בהגדלה שפירה ובדלקת כרונית של הערמונית הן בארה"ב והן באירופה.


- לבנדר - Lavender
צמח הלבנדר הינו צמח ריחני ממשפחת הסיפתניים. גדל בטבע בארצנו רק בדרום הארץ, בנגב ובערבה. נפוץ באירופה ובארצות הים התיכון. הלבנדר פורח בסוף החורף, באביב ובקיץ. הפריחה של הלבנדר מהווה מוקד משיכה לדבורים ופרפרים. גידול לבנדר ליד ירקות גינה, יגן עליהם מפני מחלות.


- צמחי מרפא - צמחים לצד רופא? אבי ציטרשפילר מחוות דרך התבלינים אודות צמחי מרפא
תקציר ההרצאה" צמחי מרפא – צמחים לצד רופא?" שנערכה בתאריך 10/06 לקבוצת פסיכולוגים מהתחנה לטיפול פסיכולוגי התפתחותי במשרד הבריאות חיפה. ההרצאה ניתנה ע"י אבי ציטרשפילר, הרבליסט ובעלי חוות דרך התבלינים.


- צמחים לשירות העור
הסבתא צדקה – זה עובד מאז ומתמיד ואפילו קיבל היום הכרה מדעית יפי העור נובע ממעמקיו - צמחים לא נועדו רק למריחה על העור והפָּנים אלא גם ואולי בעיקר לטפל בפְנים.


- סטיוויה – Sugar Leaf
הצמח הגיע מפרגוואי שם הוא מכונה "צמח הסוכר" או "הצמח המתוק של פרגוואי" – והוא משמש להמתקה.


תבלינים לשגרת הבריאות
- הכנת דאודורנט טיבעי והמלצות נוספות לשמוש בצמחים למזיעים ולמריחים בקיץ..
חם לנו, אנחנו מזיעים ומריחים, מחליפים חולצות בסיטונאות ומייחלים כבר לראש השנה שיגיע. זה הזמן לדעת קצת יותר על דאודורנט טבעי שנכין כבר מחר בבוקר ונעבור בעזרתו את הקיץ בשלום. ואם אתם מאילו שמזיעים קצת יותר מאחרים ? לא שכחנו אתכם, המשיכו לקרוא את הכתבה עד שתגיעו להמלצה בשבילכם איך למתן הזעת יתר בעזרת צמחים.


- חמישה מתכונים שיעזרו לכם לחזור לשגרה
שנת הלימודים כבר התחילה אבל הילד עדיין מתקשה לחזור לשגרה? אינו מצליח לישון מוקדם ולהגיע מלא אנרגיה לבית הספר או לגן? חזרה לשגרה אינה עניין של מה בכך ולילדים רבים לוקח קצת יותר זמן כדי להצליח להיכנס לשגרת שינה מאוזנת ולהגיע לבית הספר או לגן מלאי אנרגיה, קשובים, עם זיכרון מחודד ומערכת חיסון חזקה. החודשים הראשונים של שנת הלימודים כוללים חזרה למסגרת לאחר חופש ארוך ולאחר מכן חופשות תכופות של חגים וביניהם ימי לימוד עמוסים. אבי ציטרשפילר, עשבונאי, הרבליסט והבעלים של "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית מציע חמישה מתכונים עם צמחי מרפא שיעזרו לילדים (וגם לכם, ההורים) להסתגל לשגרה בקלות יותר.


- שילוב תבלינים וצמחים בזמן זית לטיפול בבעיות נפוצות

- 5 טיפים של אבי ציטרשפילר לשרוד את חום הקיץ
אבי ציטרשפילר מחוות דרך התבלינים ממליץ על כמה טיפים לשרוד את חום אוגוסט!


- מזונות מומלצים לספורטאים
פעילות ספורטיבית היא בהחלט מומלצת ובריאה. הספורטאים שבינינו דורשים מגופם הוצאת אנרגיה רבה ולכן על מנת להחזיר את הגוף לאיזון לו הוא זקוק יש לשמור על אכילה וצריכה נכונה של תוספים מהטבע.


- חריפות זה שם המשחק
חריפות היא פשוט בריאה! היא מומלצת לשמירה על הלב, לסכרת, למחלות לב, דלקות מפרקים ועוד ועוד...


- צמחי מרפא ותבלינים ותזונה בזמן הנקה
תקופת ההנקה מייצרת אתגר מענין לפיו ניתן לשלב תזונה שתתמוך הן בייצור חלב הן בבריאות היולדת ושיקום הגוף לאחר הלידה והן בתינוקות...


- הכן גופך לסתיו
אנחנו בני האדם כנראה הייצור היחידי שאיננו מכין את עצמו לשינוי הבא אלינו לטובה –הסתיו והחורף. מה משתנה -אורך היום ,הטמפרטורה ביום ובלילה ,המזון שעומד לרשותינו -כל אילו הם חלק מן השינוי הצפוי.


- חיים בעמק. סומק וראס אל חנות
אין כמו תחילתה של שנה חדשה ללכת על ניסיון לשנות הרגלים ארוחת החג של ראש השנה נושאת איתה סמלים כמו ראש הדג ,הרימון ,חזרה לבישולים החמים והמחממים וכמובן הרבה תבלינים. נדמה לי שכבר כתבתי על כך ששימוש בתבלינים שהיו נדירים ויקרים פעם היה סמל לחגיגיות ,לחדשנות וכלי נהדר להבאת אמנות הבישול לשיאים חדשים . לקראת ארוחת ראש השנה ותחילתה של שנה חדשה ברצוני לשתף אתכם בתבלינים שיפתיעו את האורחים שלכם בנגיעת הזהב שלהם למאכלים אך גם יהיו אבן דרך לשימוש בכל השנה שאחריה.


- צמחי מרפא ותבלינים לטיפול בקדחת השחת
קדחת השחת היא סוג של אלרגיה המתפתחת בדומה לאלרגיות אחרות עקב רגישות יתר של מערכת החיסון שלנו לחומרים מסוימים (אלרגנים) שחודרים לגופינו.


- הודו- תת יבשת התבלינים
יחודו של המטבח ההודי הוא במגוון העצום של התבלינים המשמשים בסיס לבישול ולמנות חג. חומרי הגלם העיקריים הם בעיקר ירקות ,קטניות, יוגורט ולעיתים בשר .


- 5 סוגי מרקים ל-5 אתגרי חורף
עונות המעבר הבעייתיות בהן אנו נוטים להידבק במיני נגיפים.. בואו ללמוד לשמור על התא המשפחתי שלכם!


- צמחי מרפא ותבלינים למערכת החיסון- חיזוק לקראת החורף
מערכת החיסון חייבת להיות חזקה ועמידה לקראת ימי החורף בהם גופינו נוטה להיות חלש. בצעדים פשוטים ובשימוש בתבלינים לבישול ולחליטה נוכל לשנות ולחזק את מערכת החיסון.


- ארון הצמחים הביתי
"ארון התרופות" שיכול למנוע מחלות! משפחה, קריירה, ילדים, כסף, כסף ועוד קצת כסף... מרוץ החיים מתיש את כולנו. אני מזמין אתכם לקחת אחריות ולפרגן לעצמכם חיים בריאים ומשפחתיים יותר.


- שם טוב או שמן טוב?
כבר לא צריך להתלבט! לעץ הזית המוכר והאהוב יש גם שם טוב וגם שמן טוב במאמר זה נכיר את היתרונות הבריאותיים של עץ הזית על כל מרכיביו.


- זרעים של תקווה
זרעים – תבלינים רבים מופיעים בשווקים בצורה של זרעים ו/או פירות קטנים שבהם זרעים.במאמר זה נפרט באופן כללי ופרטני על היתרונות הטמונים באכילת ו/או נטילת הזרעים בצורות שונות לתוך גופינו , כיצד להתייחס לזרע וכיצד להשתמש בו – זרע הינו תמצית החיים של הצמח ובו כל המידע הקשור ליצירת הצמח בדור הבא.


- צמחים ותבלינים לטיפול בבעיות עור
גורמים חיצוניים ופנימיים המשפיעים על בריאות העור, בכתבה זו נפרט על הגורמים, המחלות הנפוצות והשימוש בצמחים לטיפול בבעיות עור.


- תבלינים ואלכוהול- המלצות לשילוב במשקאות ומתכונים
מגוון המלצות לשילוב תבלינים ואלכוהול: תבלינים ובירה, מתכון לשוקרוט, תבלינים ויין, מתכון להכנת פונץ' ועוד.


- צמחים ותבלינים במקום תנור.... לחורף הקר
ימי החורף הקרים בפתח וחלק ניכר מהאנשים סובלים מבעיות קור מגוונות הגורמות לאי זרימת דם מספקת לאזורים הפריפריאליים ולתחושת צמרמורות, הירדמות גפיים ועוד תסמיני חורף. החורף הוא זמן מצוין להכיר את הצמחים והתבלינים הרבים אשר ניתן ליהנות מסגולותיהם ולהתחמם איתם בימות החורף הקרים.


- צמחים, תבלינים ועצות לצמחוניים וטבעוניים
קהילת הצמחונים והטבעונים הולכת וגדלה בכל העולם, ריכזנו כמה המלצות וטיפים לאיזון הגוף דרך תזונה, תבלינים, צמחים ועוד.


- צמחים ותבלינים לטיפול במתח ועומס
מתח, הנקרא גם דחק, הינו תולדה של דרישות היום יום הנתבעות מאיתנו ומתפתחות בהדרגה עד לנקודה שבה ההתמודדות איתן הינה כמעט בלתי אפשרית. ישנם צמחים הידועים ביכולתם להשפיע על יכולתו של הגוף להתמודד עם מצבים של מתח ועומס לאורך זמן.


- צמחים ותבלינים לנשים בהריון ולאחר לידה
אחת לשנה כולנו מתכנסים יחדיו ושרים ..." תשעה ירחי לידה..." אך את האמת שרובנו לא מבינים את ההשלכות של התהליך על תזונת האישה ועל איסורים מול המלצות הקיימות בכל התקופה הזו., ריכזנו עבורכם את כל המידע על תבלינים וצמחים המותרים ואסורים בתחילת ההריון, בסופו ובתהליך ההנקה של האדם החדש שהצטרף לסלון המשפחה....


- צמחי מרפא ותבלינים לניקוי והתחדשות מערכות הגוף
הסבתא צדקה! השימושים של העבר בצמחים ותבלינים לטיפול וסיוע לתופעות שונות הוכיח עצמו גם מדעית. הסביבה הביתית של התבלינים והצמחים המקיפה אותנו היא למעשה מאגר בלתי נלאה של טיפולים בתופעות שונות.


- הכן גופך לחורף- לחלוט ולא לחלות
בתקופה המעבר שבין הקיץ החם לחורף הקר הגוף נוטה להיחלש ולהידבק בנגיפים שונים שנמצאים בסביבתנו. שימוש נכון בצמחים, בעונת המעבר, מאפשרת לנו דרך סגולות הטבע, לחזק את גופנו ולהעניק לו מעטפת חיסונית השומרת ומגינה עליו.


- 4 המופלאים שכדאי להחזיק בכל בית
אחד הדברים שהרגלתי את עצמי משך השנים, הוא לדאוג שיהיה תמיד בהישג ידי את ארבעת המופלאים, אותם תבלינים וצמחי מרפא לשגרת הבישול והבריאות. צמחי התבלין הללו נותנים לי אי של שקט בכל הקשור לסגולותיהם לעולם הקולינרי ולשגרה הטיפולית לבריאות הגוף.


- הכינו גופכם לקיץ- צמחים לקירור וחיטוב הגוף
הקיץ בישראל חם מאד והגלובוס שמתחמם לא מקל עלינו. היכרות עם צמחים המרעננים ומחזקים את הגוף העייף הן דרך לאיכות חיים בריאה וטובה יותר. הים שמושך אותנו אליו מזכיר לנו את בגדי הים..והדיאטות.. באמצעות הצמחים אפשר להכניס את מערכת העיכול לעבודה נכונה, למצות מרכיבים פעילים מהצמח אשר מסייעים להרזיה ואף לקירור הגוף.


- שירתם הבריאה של עשבי הבר
אבות אבותינו לא זכו ללכת לקנות ירקות ופירות טריים כשהזדקקו לתזונה בריאה, בטח שלא לבית המרקחת הקרוב אם חשו שלא בטוב... הם היו הולכים ומלקטים את מבוקשם מהסופרמרקט הטבעי. עולם טרי מגוון ואיכותי של צמחי תועלת, צמחי מאכל וצמחי מרפא שימש אותם לכל מטרה.


- צמחי מרפא ותבלינים לחורף- איך עוברים את החורף בשלום?
החורף בפתח ואתו מגוון צמחים המסייעים לעבור את החורף בשלום. אתם מוזמנים להכין ארון תרופות טבעי וביתי ולצייד את המזווה בצמחים המתאימים..


- צמחי מרפא לטיפול באלרגיות האביב
"רגשת", או בשמה המוכר יותר: "אלרגיה", היא תופעה ממנה סובל כל אדם חמישי ובקרב הילדים, התופעה אף שכיחה יותר: אחד מכל שלושה ילדים! בעזרת שימוש נכון בצמחי מרפא ניתן לחזק את המערכת החיסונית וליהנות מהקלה בתסמיני האלרגיה.


- גברת פלפלת באה לבקר
פלפלת, הדמות המצוירת מילדותנו שתמיד ענדה כפית קטנה סביב צווארה, מלווה אותנו עד היום במגוון רחב של סוגי פלפלים, המשמשים ליצירת תבלינים שכולנו אוהבים.


- פפריקה זה לא רק תבלין אדום Paprika
הפפריקה, אותו תבלין אדום שצובע את המטבח בטעמיו יכול להגיע לסירים בהמון טעמים והדרך שבה הוא גדל, נקטף, מיובש ונטחן יש לה קשר ישיר ומהותי לאיכותו ולטעמו.


- על תבלינים, גורמה ומה שביניהם
בימי קדם, התבלינים היו שווים את משקלם בזהב ולא במקרה. מעבר לסגולותיהם הרפואיות, שימשו התבלינים ליצירת מתכוני גורמה לבני האצולה בלבד. כיום, כשהתבלינים זמינים מתמיד, גם אתם יכולים לשלב במטבח, בריאות וטעם מיוחד!


- צמחי מרפא ותבלינים לנשים שבינינו
כל היום רצה, עובדת, מבשלת, מלבישה, מחתלת ומקשיבה.... ממש לא קל להיות אישה- הורמונים, עצבים, לחצים, ילדים, מערכת יחסים.... זה הזמן להכיר ולפגוש בתבלינים והצמחים המיועדים רק לך, כל צמחי המרפא והתבלינים מתאגדים יחדיו במטרה אחת- לעשות לך את החיים קלים יותר.


- צמחים בשירות החשק והאון לחגיגות האהבה
קיימות תערובות צמחים המשמשות לריפוי כמעט של כל מחלה או מכאוב, כולל חוסר בדחף מיני. ישנם צמחים רבים המכילים חומרים הגורמים לגוף האדם לעוררות מינית ולתשוקה. צמחים אלו נתגלו בדרך כלל ממפגשים בין התרבות המערבית לתרבויות פרימיטיביות ומכילים את הדקל הננסי, הויטניה המשכרת, הדמיאנה וצמחים מחממים נוספים.


- חורף חמים וטעים- מידע על תבלינים מחממים עם מתכונים
תקופת החורף מגיעה ואין דבר יותר חמים, טעים ונעים מלחזור הביתה לריח של בישול חורפי משובח: מרקים, חליטות חמות, קדירות מהבילות... ריכזנו עבורכם מספר טיפים, עצות ומתכונים לחורף חמים וטעים.


- תבלינים - בחירה בריאה לחיים
נשמע לכם דמיוני לבקש עזרה מקינמון להורדת סוכר או כולסטרול? לצפות מכורכום למנוע טרשת עורקים? אז בואו נלמד בכתבה זו, על קצה המזלג, קצת מהתכונות של הצמחים שעשויים לסייע לנו ונעזר בטיפים, סיפורים ורעיונות לשימוש בצמחי מרפא.


- תערובת הבכור של חוות דרך התבלינים
שם התערובת "בכור" הוא מהמילה לבכר שפירושה להעלות קטורת. מקור המנהג להעלות קטורת מצוי בפולחן הקרבת הקורבנות בבית המקדש. שם היה צורך לטהר את הריחות של החיות השחוטות שהועלו כקורבן במזבח.


- קח פרי (ועוד מחלקיו) ותהיה לי בריא
כולנו יודעים שיש לשלב פירות בתזונה השוטפת.. אספנו בעבורכם מידע על מספר פירות ושימושיהם.


- לחלוט ולא לחלות
החורף בפתח ואיתו מגוון אפשרויות לצרף לשגרת החליטות שלנו צמחים המסייעים לעבור את החורף בשלום. אז קדימה, נא לצייד את המזווה בצמחים המתאימים וכשמגיע הרגע או קצת לפני, להתחיל להשתמש!


אתם שואלים והצמחים עונים
- שאלות ותשובות - אתם שואלים והצמחים עונים
קיבצנו את הנושאים שמשכו את מירב תשומת הלב במטרה לתת לכם מענה מחוכמת צמחי המרפא והתבלינים לשגרת הבריאות:אלרגיות, מערכת השתן, זקן תירס, הבדלים בין סוגי התה השונים.


- שאלות ותשובות - אתם שואלים והצמחים עונים
קיבצנו את הנושאים שמשכו את מירב תשומת הלב במטרה לתת לכם מענה מחוכמת צמחי המרפא והתבלינים לשגרת הבריאות:תהליך ניקוי הכליות, אירוע מוחי, צמחי מרפא כתחליף לסוכר, הורדת לחץ דם,


- שאלות ותשובות- אתם שואלים והצמחים עונים
קיבצנו את הנושאים שמשכו את מירב תשומת הלב במטרה לתת לכם מענה מחוכמת צמחי המרפא והתבלינים לשגרת הבריאות:בעיות עור, פצעים ואפטות, לחות כאבי גרון, חלבון בשתן, זרעי גדילן ועוד.


- שאלות ותשובות עם אבי ציטרשפילר
קיבצנו את הנושאים שמשכו את מירב תשומת הלב במטרה לתת לכם מענה מחוכמת צמחי המרפא והתבלינים לשגרת הבריאות:פלפל שחור, הבדלים בין סוגי הפלפל, אגוז מוסקט, אניס ועוד


מתכוננים לחגים
- חגיגת ט"ו בשבט בחוות דרך התבלינים
... קח פרי (ועוד מחלקיו) ותהיה לי בריא....


- 5 צמחי המרפא שיכינו את גופכם לחנוכה
חנוכה חג השמן מזמן לנו ספגניות ולביבות לרוב. בכתבה זו נציין כיצד נוכל להתכונן למתקפת השומנים הזאת ואיך נצמצם את המחירים שלה, וזאת בעזרת חמישה צמחים שיסיעו לנקות את גופינו...


- כל הטוב שבפיגמנטים אדומים ....
הפעם החלטתי לכתוב מאמר על כל הטוב שטומנת בחובה הפפריקה דרך משקפי הפיגמנטים האדומים בדגש על הליקופן.


- פסח חג התבלינים
מקור המילה תבלינים נמצא בחג הפסח ובמה שקרה לאבותינו שם ,ואין חג המתאים יותר ממנו לשימוש בהם. בני ישראל בנו את בתיהם מתבן שהזכיר צורת תבלינים גרוסים שפעם לפני שידענו לטחון אותם דק היו גרוסים ודומים לתבן ומתבן השימוש לתבל ולתבלינים היה בלתי נמנע...


- החזרת של ציפורה
הכתבה מוקדשת לכל מי שנולד בפולניה ורוצה להרגיש כמו תימני שמנגב סחוג וכמובן לזיכרה של אמא שלי שהייתה עושה את החזרת הכי חריפה והכי טובה בעולם...


- פורים- המלצות כתוספות בריאות למשלוח המנות
כתבה זו שאמורה לדון בהמלצות לשימוש בתבלינים וצמחי מרפא בהקשר של חג הפורים והקשר למנהגיו ולבריאות יכלה לתפוס כיוון לעבר אזני ההמן ולפרט את יתרונות הבריאות של הפרג אבל החלטתי לכתוב על צמחים שיעלו לנו את מצב הרוח ויעשו טוב על הלב- שהרי מצווה בפורים לשמוח ולשמח וגם אולי לסייע לקחת בפחות רצינות חדשות שצצות לבקרים על עימות כזה או אחר ביננו לבין הפרסים.


- על פירות יבשים ומה שביניהם
פירות יבשים נתפסים כמזינים ובריאים ,ט"ו בשבט הוא חגם של הפירות בכלל והיבשים בפרט וזו הזדמנות להדגיש את חשיבות השימוש הנכון והבריא בהם.


- אדום אדום - מתנה מהטבע
חג הסוכות מתקרב ואתו פסטיבל הפפריקה בשדות התבלינים אשר מזמן לנו שפע של טעמים ובריאות. אספנו בעבורכם מספר עובדות מדהימות על הפפריקה...


- מוסיפים תבלין ובריאות לחג הפסח
פסח בפתח... ואצל מי מאתנו לא עולה מפלס המתח..?..! ניקיונות, עצבים, בישולים מפתיעים , משפחה, ילדים, והכל צריך להיות כשר..וטעים, ומיוחד, וחגיגי, ומקורי.. עם חגיגת מצות שגורמת לבעיות עיכול לא קטנות.. איך שומרים על שפיות? קודם כול- נרגעים! הטבע נתן לנו כמה מרשמים מוצלחים בעניין וזה זמן מצוין ליהנות מהם.


- טיפים והמלצות ליום המשפחה
ערכה משפחתית- צמחים והמלצות לקראת יום המשפחה


- המדריך לפירות יבשים- חמוציות, תמרים, שזיפים ועוד...
פירות יבשים הם ספק אנרגיה טבעי חיוני לגופנו. תהליך ייבוש הפירות הוא תהליך עתיק יומין. באזורים קרים יותר של כדור הארץ הייתה זו הדרך לשמר פירות לתקופות הקור הארוכות, בהן לא היו כמעט פירות. עמים נודדים וציידים היו משתמשים בפירות היבשים כצידה לדרך, שיכולה להישמר זמן רב מאד.


- הכן גופך לחנוכה- צמחי מרפא לספיגת שומנים
חנוכה, חג הסופגניות והלביבות נוטפות השמן מתקרב אלינו בצעדי ענק וזאת ההזדמנות להכין את גופנו ל"מתקפת השומנים" באמצעות צמחי מרפא המסייעים למערכת העיכול, מעניקים תחושת שובע ומווסתים את ספיגת השומנים!


- אנרגיה מהטבע לשנת הלימודים
שנת הלימודים כבר בפתח, ועמו טקס הכנת הסנדוויצ'ים. לנו, כהורים, יש את היכולת לסלול דרך חיים בריאה לילדינו ולצייד אותם בכלים נכונים לאכילה ,תוך שליטה על סוג הלחם, חומרי הגלם, המרכיבים שמעוררים אנרגיה, מגבירים זיכרון, תחושת שובע ובעלי ערך תזונתי חשוב הכולל ויטמינים ומינרליים.


- שבעת המינים -חג שבועות
"ארץ חיטה ושעורה וגפן ותאנה ורימון, ארץ זית שמן ודבש". בתקופה בה אנו נמצאים, בין פסח לשבועות: פורחים פרחי הזית, הגפן, הרימון והתמר. התאנה חונטת פגיה ומתמלאים גרעיני השעורה והחיטה. בתקופה זו נקבע גורל היבול של כל אחד ואחד משבעת המינים.


- העץ וחלקיו- על סגולות המרפא החבויות בין עלי העץ
חג האילנות בפתח וזו ההזדמנות לגלות את כל הטוב המסתתר בין העצים... יש עצים שתועלתם בפירותיהם, יש כאלו שהעלים שבהם יעשירו אותנו בסגולות מרפא ובאחרים, הקליפות והשורשים. ליקטנו עבורכם מספר דוגמאות מעצים שונים לחיים בריאים יותר!


- ובחג שבועות תתבל לך
חג שבועות ידוע בתור חג החלב אך גם אלו הרגישים ללוקטוז יכולים לחוג את החג. להלן מספר רעיונות מרעננים לקראת חג החלב:


- מקדימים תרופה למכה
המכות שספג העם המצרי כללו גם מכות מעולם הצומח, אך דווקא עולם צמחי המרפא מציע פתרונות יעילים בטיפול בפגעים השונים של החיים המודרניים ומעניק לנו מרשמים טבעיים לטיפול בכל "מכה".


- מלך התבלינאים - פרעה
האגדה מספרת שהמלך פרעה היה מומחה בהכנת תערובות תבלינים ורקח מיני צמחים, אשר חיזקו אותו ועזרו לו לשלוט ביד רמה בעמו וביהודים, כדי שלא יתחזקו ויתמרדו. אחת מהתערובות האהובות עליו, הייתה תערובת הדואה: תערובת מצרית בעלת טעם וריח ייחודי ואהוב במיוחד, התערובת מכילה בוטנים, שומשום, כמון וכוסברה שהשילוב שלהם יחדיו אפשר לפרעה לשמור על ערנות 24 שעות ביממה.


- הידעתם? לפרג היסטוריה של בריאות!
חג הפורים הוא הזדמנות מצוינת להכיר את הפרג התרבותי. לפרג ממשפחת "בוטנית הפרגיים", הנקרא גם אפיון, חש האש, אלכשכש ואלזבדי, מגוון תכונות רפואיות שכדאי להכיר.


- איך להעביר את צום יום הכיפורים בשלום
צרור צמחים ועצות המסייעים להעביר את צום יום הכיפורים בשלום


- ראש השנה - ארוחת החג
חגים זו הזדמנות לאכול טוב. בספר נחמיה מטיל הנביא על החוגגים את מצוות האכילה: "לכו אכלו משמנים ושתו ממתקים". אכן כל קהילות ישראל בחגים ממלאים בהשתדלות אחר הכתוב..


- תבלינים לחג הפסח
תבלינים בארוחת החג ארוחת חג הפסח רצופה במנהגים וסמלים הבאים להזכיר לנו מאין באנו. גם לתבלינים יש תפקיד סמלי בארוחת החג. אם ננתח נכון את סדר הפעולות של ארוחה זו נבין שמי שרקח אותה היה גם טבח אבל גם טכנולוג מזון וגם רופא, שהרי חלק מהפעולות והסדר שלהן קשורות למערכת העיכול ולהכנה שלנו לצונאמי המתקרב והמאיים להטביע את גופינו ברצף אינסופי של מאכלים.


- כיצד מייבשים פירות
תהליך ייבוש הפירות הוא תהליך עתיק יומין. באזורים קרים יותר של כדור הארץ הייתה זו הדרך לשמר פירות לתקופות הקור הארוכות, בהן לא היו כמעט פירות. עמים נודדים וציידים היו משתמשים בפירות היבשים כצידה לדרך, שיכולה להישמר זמן רב מאד.


- תוסיפו תבלין לפסח - מתכונים ועצות לחג
סעודת ליל חג הפסח היא המאורע המשפחתי העיקרי במסורת חגי ישראל ומועדיו. בנוסף לחגיגיות קבעה ההלכה כללים והוראות איך לערוך את הסדר והקדישה לכך מחשבה רבה. שולחן הסדר כולל את: הכלים הנאים, קערת החג, הבגדים החגיגיים, הלכות הסדר ומנהגיו.. לכולם משמעות מבחינת המסורת, הטקסיות והמסרים. בחוות דרך התבלינים רואים משמעות רבה גם במנות החג ודרך תיבולם משמעות סמלית ומעשירה. איזה תבלין יעזור לנו לשיר יותר טוב? איזה תבלין ירגיע את מערכת העיכול? איך כדאי לתבל את המצות? ..ועוד ועוד


- מה קורה כשמייבשים אותי?
לרבים מאיתנו נדמה כי לתבלין או צמח מרפא טרי שזה עתה נקטף יתרון על פני התבלין היבש או המעובד? ההנחה מתבססת על כך שלתבלין או צמח המרפא הטרי מירב התכונות הטובות בעוד שלאחר הייבוש חלק מהחומרים שהיו בו נעלמו או השתנו. אז מה קורה לתבלין כשמייבשים אותו?


שונות
- עשר סיבות להשתמש בשמן זית
הקפדה על שימוש בשמן זית נכון חשובה מאוד להנאה המלאה ממנו.


- קטניות
קבוצת הקטניות היא אחת מקבוצות המזון המועילות ביותר לבריאותנו. הקטניות מכילות כמות גבוהה של סיבים מסיסים שמסייעים לאיזון שומני הדם, לחיזוק החיידקים הטובים של המעי ולתפקוד תקין של מערכת העיכול.


- מלך הקיץ - האבטיח

- המלצות קיץ
עצות לפעילות בחופש הגדול עם ילדים ותבלינים


- צמחי הנחלים בישראל
כשהקיץ מתקרב אני מרבה לחשוב על אמצעים לעבור את הקיץ בשלום במיוחד בחודשים יולי אוגוסט ,באופן טבעי הלב והגוף נמשכים למים, לים, לטיולי חוף, לטיולים על דופן ובתוך הנחלים בניסיון למצוא עוד בריכה בטבע שאף אחד עוד לא גילה... בכתבה זו נסקור את צמחי הנחלים השונים בארצנו.


- טיפים לשתילת תבלינים וצמחים באביב
אל גינת אגוז ירדתי לראות הפרחה הגפן ,הנצו הרימונים? רומנטי ומרגש להיזכר בשיר ויותר מכך ,לרדת לגינה ...שזה בעצם לעלות מעלה לחיבור המופלא בין גוף לנפש שניתן לחוש בחברת הצמחים ובטבע.


- תבליני הודו
יחודו של המטבח ההודי הוא במגוון העצום של התבלינים המשמשים בסיס לבישול ולמנות חג. חומרי הגלם העיקריים הם בעיקר ירקות ,קטניות, יוגורט ולעיתים בשר .


- תרופות מן הטבע המשלבות שמן זית
השמן זית בעל סגולות רפואיות מגוונות, זה הזמן לדעת לנצל אותו היטב יחד עם שילוב של צמחים ותבלינים שונים.


- פלפל, פפריקה, חום יולי אוגוסט ומה שביניהם
תופעות האקלים החריגות ובמיוחד חום יולי-אוגוסט, המחיש לחקלאים בכלל, וביניהם גם לנו בחוות דרך התבלינים, את חוסר היכולת לשלוט בטבע מצד אחד ולהיות יצירתיים ומקצועיים מצד שני.


- תרופות הסבתא או תרופות מבית המרקחת?
השמועה שקבוצת סטודנטים שנה ג' לרפואה מגיעה לביקור בחוות דרך התבלינים, הגיעה גם אלי, אחרי הכל, לא כל יום זוכים לעמוד על ההבדלים שבין הרפואה הקונבנציונאלית לבין רפואת הצמחים לא כל שכן, כשהבת, טל, של המאסטרו אבי ציטרשפילר, היא בעצמה אחת הסטודנטיות...


- תבלינים מסביב לעולם
העולם מציע לנו שפע של תבלינים, עם ניחוחות, מרקמים, צבעים וטעמים המעידים על עושר התרבויות והמנהגים. בעזרת נגיעות קטנות ממגוון התבלינים והצמחים בעולם נוכל לשדרג את הטעמים במטבח ולשלב בריאות, טעמים מפתיעים וניחוחות משכרים...


- תבלינים בעקבות החושים
פקעיות הטעם על הלשון מסייעו לנו לחוש את טעמם של הדברים, אך תפיסת הטעם מושפעת גם מחושינו האחרים. התבלינים והצמחים מלבד היותם צבעוניים, יפים ובריאים- הרי שהם גם מוסיפים לנו טעם לחיים.


- גידול הפרג בבית לחם הגלילית
גידול הפרג בבית לחם הגלילית פושעים או תמימים?..... סיפור מושבניקי מיתולוגי על גידול סם האופיום


עמוד ראשי - דרך התבלינים
חדשות
לקטלוג התבלינים
מתכונים
מחסן רעיונות
קורס סודות מן השדות
פעילויות לילדים
סדנאות וימי עיון
לקבוצות וארגונים
חוויות מפעילויות
רפואת הצמחים - מאמרים
תבלינים במדיה
גלריית תמונות
כתבו עלינו
 
הרשמה למועדון לקוחות
  נקודות מכירה | גלריית תמונות | מאמרים | מרכז מבקרים | פעילויות החווה | מחסן רעיונות | מתכונים | קטלוג מוצרים | תרבות התבלינים | מי אנחנו
צור קשר | קישורים | הרשמה למועדון לקוחות | כתבו עלינו