הרשמה למועדון לקוחות English צור קשר סניפי הרשת תבלינאי החווה תרבות התבלינים אודות החווה  
 

מאמרים מקצועיים

שאלות ותשובות עם אבי ציטרשפילר


אבי ציטרשפילר הרבליסט ותבלינאי ובעלי חוות דרך התבלינים, מעביר סדנאות והרצאות בכל הארץ ובעל תוכנית שבועית בערוץ 10 עונה על שאלות נפוצות מעולם התבלינים וצמחי המרפא.
 
למה הפלפל השחור הפך להיות התבלין הנפוץ בעולם?
בהתחלה השתמשו בו לשמירת הבשר מפני קלקול (ציפו את הבשר בפבל) ובהמשך גילו, שהפלפל מעניק לבשר טעם וריח בזמן ההכנה והשימוש בו נעשה לתיבול הבשר ולהשבחת הטעמים.
 
מה ההבדל בין פלפל שחור, פלפל לבן, פלפל ירוק ופלפל אדום?
פלפל ירוק – קוטפים את הפלפל לפני ההבשלה מיבשים
פלפל שחור – קוטפים את הפלפל בזמן ההבשלה ומיבשים
פלפל לבן – מקלפים את הפלפל השחור
פלפל אדום – קוטפים פרי של עץ שנקרא פלפלין ומייבשים.
 
מה הירק הכי עשיר בויטמין C בעולם?
פפריקה מתוקה אדומה – פלפל אחד מכיל 220 מ"ג ויטמין C שזו הכמות המומלצת למשפחה שלמה ליום. כדי ליהנות מויטמין C בפפריקה מומלץ לרכוש אבקת פפריקה מחוות דרך התבלינים ולפזר. בסוכות האחרון נערך בחוות דרך התבלינים פסטיבל פפריקה אשר העניק למבקרים חוויה ייחודית המשלבת טעמים פעילויות ותכנים מרתקים – לפרטים נוספים היכנסו: קישור לכתבה על הפסטיבל
 
כמה היה שוויו של 1 ק"ג אגוז מוסקט לפני 400 שנה?
1 ק"ג אגוז מוסקט היה שווה ל 20 שוורים/ פרות של היום. תבלין זה נחשב בחצרות המלכים לסם הזיות. היו מסתובבים עם פומפיה קטנה מקרסקים ומסניפים..
 
מה החומר הפעיל העיקרי באניס?
באניס נמצא חומר הנקרא אנתיל המתקשר במערכת העצבים לרצפטורים שונים.
למשל מתחרה על רצפטורים לדופמין ובכך מדכא הפרשת פרילקטין ומגביר יצור חלב אם. האנתול ידוע גם כמרחיב סימפונות ובחוות דרך התבלינים אנו ממליצים עליו למצבי אסטמה וכן למרפא ומשחרר שרירים וכיווצים בדפנות המצעיים ומשכך כאבי בטן.
 
מי המציא את תערובת הזעתר?
קרוב לודאי שממציא תערובת הזעתר היה יותר רופא מאשר טבח. הוא כנראה רצה לגרום למשתמש בתערובת הזעתר הקלה בעיכול. צמח הזעתר המורכב מאזוב בעיקרו, משמיד חיידקים הנכנסים לעיכול עם מזון מקולקל, מרחיב כלי דם ומגביר ספיגת מזון ומפיג גזים. בחוות דרך התבלינים אנו ממליצים לצרוך זעתר על בסיס יומי קבוע בעיקר לתלמידים – כיון שהזעתר מסייע לעיכול וכמו כן מגביר זיכרון וריכוז.
 
מה מקור השם לצמח הלואיזה?
שם צמח הלואיזה בעברית הוא ליפיה לימונית והוא התגלה על ידי הספרדים בדרום אמריקה והועבר לספרד ומשם למרוקו. שם הפך לצמח התה המוביל. השפ לואיזה ניתן לו על ידי הקיסר מקסימיליאן שכל כך אהב אותו עד שנתן לו את שמה של אמה של אשתו....
 
מה אמר המלך דויד על צמח האזוב?
חטאתי כאזוב ואטהר, אמר המלך דויד בבקשתו לפני הקדוש ברוך הוא לבנות את בית המקדש. הצמח היה ידוע כצמח מחטא-מנקה ולכן השתמש בו דויד לניקיון כפיים.
 
למה צמחים מסוימים הפכו להיות קדושים לדתות?
קצח אזוב מור הנם צמחים קוטלי חיידקים ומונעי מחלות. לקדמוננו לא הייתה ידועה עובדת קיומם של חיידקים גורמי מחלות ולכן הבינו את המחלה כ"רצון האל". צמחים שסייעו לפתרון המחלה הפכו לצמחים קדושים שהאל שלח.
 
מהו הצמח הקדוש לנצרות שגדל בארצנו?
הוורבנה הרפואית, צמח שגדל בעיקר בצידי נחלים ומכיל חומרים מכווצים שעוזרים בריפוי  פצעים. בצמח זה טיפלו בישו ופצעיו כשהורד מהצלב ולכן, הפך לקדוש ונקרא גם THE HERB OF THE CROSE "צמח הצלב".
עמוד ראשי - דרך התבלינים
חדשות
לקטלוג התבלינים
מתכונים
מחסן רעיונות
קורס סודות מן השדות
פעילויות לילדים
סדנאות וימי עיון
לקבוצות וארגונים
חוויות מפעילויות
רפואת הצמחים - מאמרים
תבלינים במדיה
גלריית תמונות
כתבו עלינו
 
הרשמה למועדון לקוחות
  נקודות מכירה | גלריית תמונות | מאמרים | מרכז מבקרים | פעילויות החווה | מחסן רעיונות | מתכונים | קטלוג מוצרים | תרבות התבלינים | מי אנחנו
צור קשר | קישורים | הרשמה למועדון לקוחות | כתבו עלינו